Trädgårdsmässan Nordiska trädgårdar

Välkommen att besöka oss i vår monter på Nordiska Trädgårdar på Stockholmsmässan 22-25 mars!

Under mässan välkomnar vi dig som har frågor om trädgård, frösådd och odling, främst av perenner, buskar och träd. Vi kommer att sälja frön och växter från medlemmarnas egna trädgårdar och till försäljning finns också föreningens alldeles egna bok - Trädgårdsliv - en bok som utsågs till årets trädgårdsbok 2009. Vi anordnar också ett lotteri och en växtnamnstävling. Vi finns i monter C26:60.

Medlemmar STA har rabatterat inträde till mässan. Rabattkupong och rabattkod på sid 16 i TA nr 1-2018.

AKTIVITETER I MONTERN
FOR:s barnslinga - Alla barn är välkomna till vår monter för att rita sin favoritblomma som en del av FOR:s Barnslinga. Barnslingan består av ett antal aktiviteter utmärkta på en skattkarta som hämtas i FOR:s informationsdisk. För varje aktivitet som genomförs erhålls en stämpel på kartan. När minst tio aktiviteter är genomförda får barnet en present i FORs monter. När: Alla mässadagarna.

Torsdag 22/3
11.00 Från frö till planta, Agneta Eriksson
12.00 Fröer och frösådd, Agneta Eriksson, Monika Fryklund
13.00 Att odla i tråg, Gun Skybrand
14.00 Omskolning av frösådder, Agneta Eriksson, Monika Fryklund
15.00 Fröer och frösådd, Agneta Eriksson, Monika Fryklund

Fredag 23/3
11.00 Woodlandväxter i kallt klimat, Ulf Sill
12.00 Fröer och frösådd, Agneta Eriksson, Monika Fryklund
13.00 Gjuta i betong med tyg, Monika och Peter Knutsson
14.00 Omskolning av frösådder, Agneta Eriksson
15.00 Den goda jorden, Tony Johansson

Lördag 24/3
11.00 Woodlandväxter i kallt klimat, Ulf Sill
12.00 Fröer och frösådd, Agneta Eriksson, Ing-Britt Andersson
13.00 Woodlandväxter i kallt klimat, Ulf Sill
14.00 Omskolning av frösådder
15.00 Att odla i sand, Lennart Nelson

Söndag 25/3
11.00 Att anlägga en liten trädgård, Lennart Henstam
12.00 Fröer och frösådd, Ingrid Rydberg
13.00 Att odla i sand, Lennart Nelson
14.00 Omskolning av frösådder, Ingrid Rydberg
15.00 Att odla i sand, Lennart Nelson Programmet och tiderna kan fortsatt komma att ändras.

DU SOM ÄR MEDLEM
Alla medlemmar som kommer och hälsar på oss i vår monter får fem valfria fröpåsar. Vi får väl reservera oss för att lagret räcker...

ERBJUDANDE FÖR NYA MEDLEMMAR
Du som blir medlem direkt vid besök i vår monter på mässan får fyra valfria nummer av TrädgårdsAmatören.

ÖPPNA FÖREDRAG PÅ SCEN BOTANISERA (C-HALLEN)
Fredag 23/3 kl 13.00 Om jord. Tony Johansson från Sällskapet Trädgårdsamatörerna berättar om jord.

Lördag 24/3 kl 10.00 Våren i lunden. Owe Jaktlund från Sällskapet Trädgårdsamatörerna berättar.

Söndag 25/3 kl 13.00 Våren i lunden. Owe Jaktlund från Sällskapet Trädgårdsamatörerna berättar.

STA:s (och de andra fritidsodlarföreningarnas) uppdrag på mässan - förutom att informera om vår förening - är att finnas till som erfarna rådgivare för mässans besökare. Som medlem i Trädgårdsamatörerna betalar du endast 100 kr för inträdet till mässan. Du hittar rabattkoden som du ska ange vid köp av din entrébiljett i TA nr 1-2018. Rabattkoden fungerar både om du köper biljetten direkt på mässan eller om du gör det i förväg på mässans hemsida.

OM FOR OCH TRÄDGÅRDSMÄSSAN NORDISKA TRÄDGÅRDAR
FOR (Fritidsodlarnas riksorganisation) är fritidsodlingens gemensamma organ sedan år 1989 och medarrangör av trädgårdsmässor sedan år 1992. FOR samordnar föreningarnas mässaktiviteter och stödjer deras informationsverksamhet. I FOR ingår nu nästan alla rikstäckande ideella föreningar för fritidsodlare, däribland Sällskapet trädgårdsamatörerna. FOR samverkar med Stockholms¬mässan AB om Nordens största trädgårdsmässa Nordiska trädgårdar. I FOR:s avdelning på mässan visar organisationerna och sällskapen inom fritidsodlingen upp sin verksamhet och delar med sig av sina djupa kunskaper.

Mer om mässan hittar du på Stockholmsmässans hemsida http://www.nordiskatradgardar.se/